09.09. 17:06
Heikki Kovalainen on jo päättänyt, missä tallissa hänen uransa jatkuu ensi kaudella formula ykkösten MM-sarjassa. Kovalainen ei kuitenkaan voi julkistaa päätöstään, koska sen tekee talli.
– Tiedän kyllä jo nyt missä ensi kaudella ajan, mutta jokunen päivä on vielä odotettava, kunnes kyseinen talli sen julkistaa, Kovalainen totesi Monzan ratavarikolla.
Vaihtoehtoja on käytännössä kaksi: Kovalaisen nykyinen talli Lotus tai Renault. Kovalaisen tallipaikkaspekulaatioon on kytketty myös Renaultin mahdollinen tulo Lotus-tallin ensi kauden moottorintoimittajaksi. Se tosin voi toteutua yhtä hyvin, vaikka Kovalainen jatkaisi Lotuksella.
Lotus-talli ei ole kieltänyt eikä vahvistanut spekulaatioita uudesta moottorisopimuksesta. Renault-talli taas on vaiennut siitä, kuka ajaa tallissa ensi kaudella Robert Kubican parina.
Viikonlopun Italian gp-kisaan Kovalainen on valmistautunut normaaliin tapaan. Tavoite on olla nopein kuluvan kauden uusien tallien kuljettajista.
Monzan huippunopealla radalla keskeistä on auton nopeus. Lotuksen huippunopeus on viikonvaihteessa 330–340 kilometriä tunnissa.