
Klamydian laulaja Vesku Jokinen huudattaa yleisöä ensi kesänä Haukivuoren Hummeripoikarockissa. Kuva on Puustockista 2004.
04.04. 13:48
Festivaali järjestetään heinäkuussa Haukivuorella. Varaslähtö otetaan pääsiäisenä ravintola Hummeripojassa. Seitsemäs Hummeripoikarock järjestetään ensi heinäkuussa Mikkelin Haukivuorella. Festivaalin suurin nimi on suomirockin vastarannankiiski Klamydia.
Ravintola Hummeripojan pihalla pidettävän festarin tarkat päivät ovat 10. ja 11. heinäkuuta. Puuhamies Viljo Ikävalko odottaa tapahtuman yltävän kävijäennätykseen. Tähän asti kävijöitä on ollut 400–800 henkeä.
- Nyt odotamme tuhatta. Uskon, että Juvan Puustockin lopettaminen vaikuttaa yleisömäärään myönteisesti, Ikävalko kertoo.
Hummeripoikarockin ohjelmaa järjestäjä kuvailee ”sekalaiseksi seurakunnaksi”.
– Siellä on suomirockia, mutta myös heviä ja katurockia. Lippujen hinnaksi tulee arviolta 30 euroa, joten viime vuoden tasolla pysytään.
Pitkän linjan vaasalaisbändi Klamydia on festivaalin lauantain pääesiintyjä. Mediassa yhtyettä ei kohdella silkkihansikkain, mutta maakuntien yleisö Suomi-paitoineen ei bändiä hylkää.
– Luotamme Klamydian vetovoimaan, sillä se on hyvässä iskussa juuri nyt. Uusi albumikin meni taas listaykköseksi, Ikävalko muistuttaa.
Jälkimmäisenä päivänä nähdään lauteilla myös paikallinen Himanes, joka julkaisee samalla levyn. Muita nimiä ovat helsinkiläinen tyttöbändi The Freza ja mikkeliläistaustainen, stadionrockia soittava ...And The Ocean, Villieläin, Seppo Alvari, Lyijykomppania, Pojat ja Raaka-aine.