09.02. 08:52 | Päivitetty 09.02. 19:29
Talvivaaran Kaivososakeyhtiö tarvitsee valtioneuvoston luvan uraanin talteenotolle nikkelikaivoksellaan Sotkamossa. Työ- ja elinkeinoministeriön mukaan lupahakemus perustuu ydinenergialakiin.
Yhtiö kertoo, ettei uraanin talteenotto aiheuta muutoksia nykyisen ympäristöluvan sallimiin päästöihin. Luonnonuraania päätyy jo nyt pieniä määriä muiden metallien liuotuksen sivutuotteena prosessiliuokseen, josta uraani on tarkoitus kerätä talteen uuden menetelmän avulla.
Sivutuotteena saatava uraani kuljetettaisiin niin sanottuna puolituotteena ulkomaille, jossa se rikastettaisiin ydinvoimalaitoksien polttoaineeksi. Talvivaaran mukaan kysymykseen tulevia laitoksia on muun muassa Ranskassa ja Venäjällä.
Talvivaara arvioi, että laitoksen tuottama uraani riittäisi tekemään Suomesta uraanin suhteen lähes omavaraisen. Laskelmassa on otettu huomioon rakenteilla oleva Olkiluodon kolmas reaktori.