
Aleksis Kiven Kihlaus on tämän kesän näytelmä Venetmäessä. Rooleissa ovat Nazia Asif ja Sanna Kukkonen.
11.07.2008 11:20 | Päivitetty 11.07.2008 11:25
Pieksämäen Venetmäki on kylä, jolla on vahva kulttuurin leima. Jo tutuksi tulleiden tilimarkkinoiden isäntä Terho Häkkinen on ohjaaja Saku Heinosen kanssa rakentanut lauantaina ensimmäistä kertaa esitettävän tapahtuman Ilta maatilalla.
Se pohjautuu osin kylän historiaan ja yleisölle tarjottaviin aitoihin kokemuksiin. Ohjelma on kaksijakoinen ja sisältää ensimmäisessä osassa työnäytöksiä kuten pärehöylän ja radan rakentamisen. Savonradan museosta saapuu paikalle museon perinnekerhon topparoikka, joka rakentaa radan pätkän maalaismiljööseen aitoon malliin.
Rautatiet ja Savon radan museo on mukana juhlistamassa juhlavuotta, sillä tänä vuonna on kulunut 90 vuotta koko Pieksämäen kasvulle elintärkeän Jyväskylän radan rakentamisesta.
Iltaa maatilalla elävöitetään työkokemuksilla. Yleisöllä on mahdollisuus osallistua ohjelman eri vaiheisiin, joskin ilta eteneekin talon tapaan laaditun ohjelman mukaisesti. Yleisöä ei kuitenkaan velvoiteta mihinkään, vaikka ilta aloitetaankin kahvihetkellä ja väliajalla on vellitarjoilu.
Palkka maksetaan Venetmäen omassa valuutassa. Yleisö voi lyödä oman juhlarahansa ja näin koettaa käden taitojaan valuutan teossa.
Heinonen puolestaan on valinnut illan henkeen sopivan näytelmän. Se on Aleksis Kiven Kihlaus, jonka kirjailija kirjoitti jo vuonna 1866. Kihlaus sopii ohjaajan mielestä oivallisesti Venetmäen henkeen, joka viisi vuotta sitten valmistuneessa kyläkirjassa pursuaa esiin monella eri tavalla.
Heinonen on myös vakuuttunut, että Kihlausta on esitetty kylällä jo poikittaisradan valmistumisen aikana. Näytelmän teksti on murheellisuudestaan huolimatta hyvin omaksuttavaa, joten se on ollut harrastajien suosiossa. Ammattiteatterit sen sijaan ovat esittäneet Kihlausta hämmästyttävän vähän.
Vaikka ohjaaja onkin hieman muokannut näytelmän tekstiä tuomalla mukaan cowboy-henkeä, kunnioittaa hän alkuperäistä tekstiä. Sitä ei Heinosen mielestä ole syytä muuttaa, sillä Kivi loi aikanaan suomalaiseen näytelmäkirjallisuuteen suomenkielisen tekstin.
Tulevien vuosien tapahtumatkin pohjaavat Venetmäen omaan rikkaaseen kylähistoriaan, jolla on laajempaakin merkitystä koko Pieksämäen seudulle. Syksyllä ratkeaa TE-keskuksen rahoitus kahden vuoden projektiin, jonka aikana Heinonen kirjoittaa ja dramatisoi näytelmän muotoon erilaisia historiallisia tapahtumia.
Aki Heinonen
Iltaa maatilalla vietetään 12.7., 13.7., 16.7. ja 20.7 Venetmäen Häkkilässä kello 19.