Tilaa Ilmoita Eturivi
RSS
MIELIPITEET

Lähetä lukijakirje Länsi-Savoon

Sähköpostitse:
lukijat@lansi-savo.fi

Postitse:
   Länsi-Savo
   Toimitus
   PL 310
   50101 Mikkeli

Tekstien mukaan kirjoittajan yhteystiedot.

Tekstikoko: A A A
PAULI POTINKARA

Suomi vastaan Suomi

10.03. 09:55

HOK-Elanto sai aikaan maitosodan, kun se ilmoitti luopuvansa Valion maidoista. Arla-Ingmanin maidot eivät kelvanneet suomalaisille eivätkä varsinkaan pääministeri Matti Vanhaselle (kesk.). Osuuskauppa perui aikeensa.

Maitomaaottelu oli huvittava, koska siinä ei edes ollut kyse ruotsalaisista lehmistä lypsetystä maidosta.

MTK ehti ilmoittamaan, että Suomen maitohuolto on vaarassa. Arla-Ingmanin Suomessa pakkaamasta maidosta kuitenkin 96 prosenttia on peräisin suomalaisilta tiloilta.

Vastakkain olivat siis suomalainen maito ja suomalainen maito.

Tilanne toki muuttuu kun puhutaan yhtiöistä. Valio on suomalainen ja Arla-Ingman ruotsalais-tanskalainen, siitä tässä oli kysymys.

On hyvä, että kuluttaja voi valita maitonsa itse. Tärkeää on myös, että kilpailu toimii aidosti myös elintarvikealalla.

Hieman kitkerän sivumaun maitotaisto jätti siksi, että Valion väitetään tukeneen reilulla summalla keskustan vaalikampanjointia.

Pauli
Potinkara


Keskustelua aiheesta

Aiheesta ei ole vielä keskustelua