09.03. 01:02
Erilaiset teema- ja juhlapäivät ovat yleistyneet viime vuosina melkein riesaksi saakka. Hyviä asioita on toki paljon, ja moni niistä ansaitseekin huomiota eri muodoissa.
Vaarana on tietysti se, että hyvätkin asiat hukkuvat teemapäivien viidakkoon. Valaiseva esimerkki vain vähän kansalaisia innostavasta juhlapäivästä on Eurooppa-päivä, jota Suomessa on virallisesti vietetty vuodesta 2003.
Muutamat juhlapäivät ovat kotiutuneet meille muista maista vahvasti kaupallisuuden ja populaarikulttuurin siivittäminä. Se lienee normaalia kulttuurista kehitystä, joskin vaikutteet tuntuvat kulkevan valitettavan yksisuuntaisesti.
Vaikea on kuvitella, että esimerkiksi yhdysvaltalaiset alkaisivat juhlia Kalevalan päivää. Me suomalaiset puolestamme olemme kyllä innokkaasti omaksuneet amerikkalaisen tavan viettää ystävänpäivää ja Halloweenia.
Jossakin määrin on syytä varjella myös omia juuriamme ja perinteitämme. Halloween esimerkiksi syö tilaa kristilliseltä pyhäinpäivältä, jota Suomessa on perinteisesti vietetty pyhimysten, marttyyrien ja vainajien muistoksi loka- ja marraskuun taitteessa.
Maaliskuun 8. päivä vietettävällä kansainvälisellä naistenpäivällä on juurensa sekä idässä että lännessä. Päivää liene vietetty Yhdysvalloissa jo 1800-luvulla.
Silti monet suomalaiset muistavat naistenpäivän nimenomaan neuvostojuurisena juhlapäivänä, jota meillä saatetaan siitä syystä vieläkin hieman vierastaa.
Toivottavasti oudoksunta pian jää historiaan. Naiset ovat nimikkopäivänsä ansainneet, olipa idea kotoisin idästä tai lännestä.
Naistenpäivässä ei ole kyse byrokraattien luomuksesta tai markkinavoimien temmellyksestä, vaan aidosta tarpeesta muistaa ja korostaa tärkeitä yleisinhimillisiä arvoja.
Meillä Suomessa kuten laajemminkin on paljon työtä jäljellä, että saamme tasa-arvon naisten ja miesten välille. Suomessa huomiota vaativat ainakin palkkaerot sukupuolten välillä.
Kaiken tasa-arvon keskellä on hyvä muistaa, että naisten ja miesten välillä on myös eroja. Kohteliaisuudet puolin ja toisin tekevät elämästä mukavampaa niin naistenpäivänä kuin muulloinkin.