
Heli Simola tutkailee Venäjän talousnäkymiä Suomen Pankissa.
12.05. 16:05
Venäjän taloudella ei mene hyvin. Ensi vuonna tilanne saattaa kuitenkin olla jo parempi, ennakoi Suomen Pankin ekonomisti Heli Simola.
– Viime indikaattorit reaalitaloudesta kertovat, ettei lasku ole enää kiihtynyt. Tilanne on stabiloitunut.
– Venäjän talouskasvu jää tänä vuonna miinukselle, mutta elpyminen saattaa alkaa hitaasti ehkä jo loppuvuonna, jos maailman talous lähtee elpymään, arvioi Simola.
Suomalaiset vientiyritykset saavat tuotteistaan vähemmän euroja, kun rupla on heikko. Tämä ruplan alamäki näyttää tasaantuneen.
– Ruplan kurssi on vakautunut, jopa hieman vahvistunut.
Simola työskentelee Suomen Pankin siirtymätalouksien tutkimuslaitoksella. Hän kertoi Venäjän talousnäkymistä ja vaikutuksista yrityksiin Helsingin kauppakorkeakoulun Pienyrityskeskuksen pk-yritysviikon seminaarissa.
Suomessa on noin 4 000 Venäjälle vievää yritystä. EU-maista Suomelle Venäjä on suhteellisesti mitattuna tärkein kauppakumppani.
Vienti Venäjälle on pudonnut puoleen vuoden aikana. Yksi osatekijä on transito-liikenteen eli lähinnä autojen viennin pudotus, mutta myös investointi- ja kulutustavaraa menee Venäjälle entistä vähemmän.
Simola totesi yritysten toiminnan vaikeutuneen myös protektionismin vuoksi. Venäjä on korottanut tuontitulleja.
Venäläisen kuluttajan ostovoimaa on heikentänyt palkkojen kasvun hidastuminen ja työttömyys. Kysyntää voi kuitenkin edesauttaa se, että kotitalouksilla on keskimäärin vähän velkaa.
Simola sanoi Venäjän talouden kehityksen riippuvan keskeisesti maailmantaloudesta.
– Kriisi tuli Venäjälle maailmanmarkkinoilta rahoituksen saatavuuden ja kysynnän hiipumisen kautta.
– Kysynnän väheneminen johti raaka-ainehintojen voimakkaaseen laskuun. Etenkin öljyn hinnalla on iso merkitys talouteen. Kaksi kolmasosaa Venäjän vientituloista perustuu öljyyn.
Viime vuonna Venäjän bruttokansantuote kasvoi 5,6 prosenttia. Simolan mukaan tätä vuotta koskevat arviot vaihtelevat nollakasvun ja 6 prosentin miinuksen välillä. Samassa haarukassa ovat muut Suomen tärkeimmät kauppakumppanit.