
Aki Parviainen vastaa jatkossa Antti Ruuskasen harjoittelusta.
08.09.2010 20:27
Ex-maailmanmestari Aki Parviainen on tuorein nimi keihäänheiton entisten huippunimien joukossa, joiden ura jatkuu valmentajana. Vastaavaan ratkaisuun ovat päättyneet myös Seppo Räty, Kimmo Kinnunen ja Tapio Korjus. Parviaisen mukaan tieto-taidosta suomalaisheittäjien menestys ei jää kiinni.
– Kun yksi norjalainen on hallinnut tätä lajia suvereenisesti viime vuosina, ja hän on hakenut valmennusoppinsa Suomesta, niin onhan se ihme, jos suomalaiset eivät saa tästä materiaalista semmoisia tuloksia, että norjalaisen juhliminen loppuun, Parviainen kiteyttää lajin suomalaisvalmentajien haasteen.
Yksi Andreas Thorkildsenin potentiaalisista haastajista on 26-vuotias Antti Ruuskanen, joka harjoittelee jatkossa Parviaisen johdolla. Hän seuraa pielavetisen valmentajana toista ex-heittäjää Antero Purasta, jonka johdolla Ruuskanen kiskaisi 87,33 ja oli MM-kisoissa kuudes.