
Pidetään entisille nuorille kunnon disco, Ykä Ilveskoski lupaa.
06.05. 15:04
Ykä Ilveskoski on ylpeä mikkeliläisyydestään. Aito stadilainen muutti Nastolan kautta kaupunkiin viime vuoden elokuussa.
Ilveskoski on kotikaupunkinsa asioista kiinnostuneempi kuin moni Mikkelissä koko ikänsä asunut on. Hänellä on lukemattomia ideoita siitä, miten satamaa pitäisi kehittää, mitä viljasiiloihin tulisi rakentaa ja miksi toriparkki on hyvä juttu.
– Ja Portin tuotteita täytyy ostaa.
Hän ihmettelee kaupunkilaisten pessimististä suhtautumista Mikkelin kehittämiseen.
– Monta vuotta haaveilin, että muutan tänne tai Hesaan. Olen vannoutunut HIFK:n kannattaja, mutta olen aina seurannut myös MP:n, Kissojen ja Jukureiden menestystä. Minulla on syvä rakkaus Mikkeliin.
Aivan uusi näky ei Ilveskoski Mikkelissä ole. Hän opiskeli Suomen Nuoriso-Opistossa vuosina 1974-1976 ja tuolta ajalta hänellä on kaupungissa paljon hyviä ystäviä. Mies soitti levyjä muun muassa Stopparissa ja Pörssissä ja jos ei muusta, niin hänet muistetaan ainakin legendaarisena DJ:nä.
Nuorisosihteeriksi valmistuttuaan hän oli useita kesiä töissä Pistohiekalla ja vietti vapaa-aikansa tietysti Mikkelissä. Mies ehti olla muun muassa farkkuedustajana ja asua taas syntymäkaupungissaan Helsingissä ennen kuin hän vuonna 1988 aloitti ravintoloitsijana Nastolassa.
– Haaveilin, että minulla täytyy olla 40-vuotiaana oma ravintola ja rummut. Nyt on ja luopuisin ilomielin molemmista, Ilveskoski sanoo.
Hän viittaa siihen, että kolme työpäivää viikossa Nastolassa on kolme päivää liikaa pois Mikkelistä.
Ilveskoskelta ei lopu laatusanat, kun hän kuvailee kotikaupunkiaan.
– Mikkeli on kiva, helppo, sopivan kokoinen ja täällä on tutustunut helposti ihmisiin.
Tosin 1970-luvun Stopparissa tarvittiin Mikkeli–muu Suomi -sanakirjaa, kun stadin murretta puhuva mies tapasi savolaiset kaverinsa.
Mikkeliläistymistä on helpottanut myös se, että avovaimo on kotoisin kaupungista. Hän muutti parinkymmenen Tampereen vuoden jälkeen Ilveskosken kanssa takaisin kotikaupunkiinsa.
Ilveskoski on keräilijä. Hänellä on lukematon määrä vanhoja vinyylilevyjä ja tallella on tietysti vanhat soittovehkeetkin. Nämä aarteet ja vanhat DJ:n taidot otetaan käyttöön ensi lauantaina mikkeliläisessä Pupi Olterissa.
– Pidetään entisille nuorille kunnon disco ja soitetaan 1960-, 1970- ja 1980 -lukujen musiikkia. Illan tuotto lahjoitetaan Mikkelin Setlementtiyhdistykselle.
Kaikenlainen hyväntekeväisyys on miehelle tärkeää.
– Meillä on vapaaehtoinen pääsymaksu ja illan aikana järjestetään muun muassa arpajaisia. Haluan, että rahat käytetään yhdistyksen kautta vanhusten virkistäytymiseen.
Entisten nuorten Disco Olterissa Mikkelin Setlementtiyhdistyksen hyväksi alkaa lauantaina 9.5. kello 22.
Ykä Ilveskoski
Syntynyt 1945 Helsingissä.
Nuorisosihteeri Mikkelin Nuoriso-Opistosta 1976.
Legendaarinen Ravintola Pörssin ja Stopparin DJ.
Ehtinyt olla muun muassa taksikuski, farkkukauppias, toimitusjohtaja, ravintola-alan yrittäjä.
Avovaimo Eeva, Uju, Helvola.
Ortodoksi, joka asuu kirkon vieressä ja nauttii kirkonkellojen äänestä.
Mökki Savonrannalla.