RSS
Tekstikoko: A A A
TESTAAJAT TYÖSSÄÄN

Mikko Kääriäinen erottaa, onko olut pullosta vai purkista. Outi Tehomaa yllättyy tölkkioluen hyvästä mausta. Myös Juho Mäkelän mielestä parhaalta maistuu tölkkiin pakattu olut.

Purkkiolut parempaa kuin pullo-olut

23.07.2010 23:02

Oluen ystävät väittävät, että mallasjuoma maistuu parhaalta lasipullosta nautittuna. Testasimme, pitääkö väite paikkansa.

Testiä varten ostettiin kahta tavallista suomalaista olutmerkkiä, Karhua ja Lapin Kultaa sekä lasisessa pullossa että alumiinitölkissä. Juomat kaadettiin laseihin, jotta ero olisi mahdollisimman pieni. Kokeeseen osallistui kolme Länsi-Savon kesätoimittajaa, Juho Mäkelä, Mikko Kääriäinen ja Outi Tehomaa. Olut oli juotaessa jääkaappikylmää.

Mikko osuu sataprosenttisesti oikeaan pullo/tölkki-vertailussa. Ainoastaan pullo-oluiden osalta veikkaus olutmerkistä menee metsään. Lapin Kulta ja Karhu maistuvatkin yllättävän samanlaisilta.

– Tölkkioluissa oli selkeästi rautainen jälkimaku. Yllätyin merkkien sekoittamisesta, sillä olen aina vihannut Lapin Kultaa. Olikohan tässä kuitenkin mukana tuuria?

Outi pettyi testissä omaan makuaistiinsa. Tölkkioluet maistuivat paremmilta, vaikka yleensä hän juo niitä vain pakon edessä.

– Käteen meni koko homma. Tölkki-Karhussa oli pehmeä ja helppo suutuntuma. Pullo-oluet puolestaan puraisivat nieluun kiinni ja jättivät sen jälkeen suuhun tyhjän maun.

Juho arvasi oikein olutmerkit, mutta pullojen ja tölkkien vertailu meni puolittain pieleen.

– Karhussa oli paljon maltaisempi, pehmeämpi ja syvempi maku kuin Lapin kullassa, joka maistui käyneeltä tiskivedeltä.

– Tölkkien ja pullojen välillä ei ollut suurta eroa. Ehkä pullo-oluet vaahtosivat enemmän ja loppua kohden kaljat lämpenivät ikävästi. Mielestäni testin voittaja oli Karhu-tölkki.

– Kaikki laimenee, kun Karhua ja Lapin Kultaakaan ei valmisteta enää Porissa ja Torniossa. Jos koko hommasta menee maku, nimen säilyttäminen ei mainetta pelasta.


Keskustelua aiheesta

Aiheesta ei ole vielä keskustelua



TUOREIMMAT UUTISET


Ilmoitus
Ilmoitus