Lauantai, 25. toukokuu 2013
Urpo

Karhujen pyyntimäärät vähenevät roimasti

Päivitetty: 26.06.201216:46

Maa- ja metsätalousministeriö on päättänyt vähentää karhun pyyntimääriä yli sadalla yksilöllä.

Ministeriö antoi 1. elokuuta alkavalle metsästysvuodelle kokonaiskiintiöksi 136 karhua, kun viime vuonna karhuja sai kaataa 263. Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitos arvioi, että karhukanta kestäisi 160 karhun kaatamisen.

Ministeriö perustelee saalismäärän vähentämistä sillä, että parin viime vuoden aikana karhukannan kasvu on saatu taittumaan.

Pyyntimäärät vähenivät myös Itä-Suomessa, jossa suurin sallittu saalismäärä on tulevana metsästysvuonna 60 karhua. Keski-Suomessa ja Pohjanmaalla suurinta sallittua saalismäärää lisättiin kolmella karhulla yhteensä 18 karhuun.

Etelä- ja Keski-Pohjanmaan sekä Pirkanmaan maakunnissa sallitaan enintään kolmen karhun metsästys. Pohjois-Suomessa kiintiömetsästyksen saalismäärät ovat 30 karhua itäiselle poronhoitoalueelle ja läntiselle poronhoitoalueelle 10 karhua.

Lisäksi 15 karhua voidaan kaataa koko Suomen alueella poikkeusluvalla, mikäli karhusta koituu merkittävä turvallisuusuhka.

Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksen arvion mukaan Suomessa elää vähintään 1330–1445 karhua. Vuotta aiemmin vastaava arvio oli 1660–1780 karhua.

Lisää uusi kommentti

Lähellä

Suosituimmat