Sairaalat kisaavat asiakkaista — Mikkelin seudun Essote ja Savonlinnan Sosteri markkinoivat yhteistä kirurgiaansa koko sivun mainoksilla

Mikkelin Essoten ja Savonlinnan Sosterin yhteiset mainokset ovat vastaisku Etelä-Karjalan sosiaali- ja terveyspiirille. Mainoksilla pyritään varmistamaan eri leikkauksille asetettujen minimimäärien täyttyminen. Tämä tukee ympärivuorokautisen päivystyksen säilymistä.

Julkisten sairaaloiden koko sivun mainokset ovat herättäneet lukijoissa kummastusta. Miksi mainostusta tarvitaan? — Uudesta, yhteisestä Etelä-Savon maakunnan leikkaustoiminnasta oli kyllä tarkoitus kertoa väestölle, mutta Eksoten mainos alueen lehdissä aikaisti ulostuloa, kertovat Essoten terveyspalvelujen johtaja Jarmo J. Koski ja Sosterin johtaja Panu Peitsaro.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.