Loukiainen aloittaa Puumalan kunnanjohtajan tehtäviin siirtyneen Niina Kuuvan tilalla Etelä-Savon Yrittäjien aluejohtajana tänä keväänä.
Heidi Loukiainen on valittu Etelä-Savon Yrittäjien uudeksi aluejohtajaksi. Uusi aluejohtaja valittiin, koska tehtävää aiemmin hoitanut Niina Kuuva valittiin tammikuussa Puumalan kunnanjohtajaksi.
Kemiöläinen Loukiainen tulee Etelä-Savon Yrittäjien aluejohtajaksi Pälkäneen kunnan elinkeinojohtajan tehtävästä. Lisäksi hän on aiemmin työskennellyt Keski-Suomen TE-palveluiden yritysasiantuntijana ja Tammelan elinvoimakehittäjänä sekä yrittäjänä.
– Minulla on hyvä yrittäjäjärjestön tuntemus eri tasoilta. Olen toiminut paikallisyhdistyksen puheenjohtajana vuodesta 2014 asti, toimin Varsinais-Suomen Yrittäjien hallituksessa ja nyt myös uudessa Suomen Yrittäjien valtuustossa jäsenenä, Loukiainen sanoo tiedotteessa.
Hän kertoo olevansa innovatiivinen ihminen ja pitävänsä asioiden kehittämisestä.
– Haluan olla tekemässä Etelä-Savon Yrittäjistä Suomen aktiivisinta ja rohkeinta aluejärjestöä.
Loukiainen toimii tällä hetkellä muun muassa Varsinais-Suomen liiton saaristotoimikunnan puheenjohtajana.
Etelä-Savon Yrittäjien puheenjohtaja Nina Rasola kertoo tiedotteessa, että Loukiaisen odotetaan tuovan mukanaan uutta näkemystä ja kokemusta elinvoiman lisäämiseksi Etelä-Savossa.
Loukiainen aloittaa aluejohtajan tehtävässä loppukeväästä.