Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Mikkelin musiikki- ja urheiluluokista vastaavat yläkoulut puolustavat painotetun opetuksen asemaa – "Vaikka urheiluluokkaan panostetaan, ei se ole mikään eliittiluokka"

Urheilupuiston ja Kalevankankaan kouluissa ajatellaan, että lahjakkaiden oppilaiden tukeminen on tärkeää. Kalevankankaan koulun rehtori Janne Syrjäläinen jopa lisäisi painotetun opetuksen luokkia.

Urheilupuiston koulun musiikinopettajan Jukka Korhosen mielestä keskustelu painotetun opetuksen tarpeesta on tervetullutta. Hänen mukaansa painotetulla opetuksella perusopetuksen osana on tärkeä rooli. Korhonen opettaa Urheilupuiston koulussa musiikkiluokkia.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Länsi-Savon sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Lansi-Savo.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Esaimaa.fi-, Ita-Savo.fi-, Kouvolansanomat.fi- ja Kymensanomat.fi-verkkopalvelut, näköislehdet ja sovellukset
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi