Arkistojen päivän tämän vuoden teemana on tehtaat sodassa.
Suomen elinkeinoelämän keskusarkisto Elka avaa ovensa yleisölle ensi lauantaina Mikkelissä. Arkistojen päivä -tapahtuma on viime vuosina kerännyt talon täyteen vieraita.
Arkistojen päivän tämän vuoden teemaksi on valittu tehtaat sodassa. Esillä on valokuvia, asiakirjoja, mainoksia ja esitteitä, jotka kertovat millaista elämä ja työssäkäynti kotirintamalla oikein oli.
Näyttely pohjautuu Tehtaat sodassa -näyttelyyn, jonka Elka toteutti kansallisen veteraaniviikon kunniaksi. Näyttely oli kesän aikana esillä Sodan ja rauhan keskus Muistissa. Nyt näyttelyä on laajennettu alkuperäisillä asiakirjoilla ja kokonaan uusilla sisällöillä, Elkan tiedotteessa kerrotaan.
Viime vuoden tapaan päivän ohjelmassa on myös Kino Elka, jossa esitetään vanhoja mainosfilmejä nonstop-tyyliin. Esillä on myös paljon kysytty Mikkelin puutalot -esitys, jota on täydennetty vuonna 2024 otetuilla uusilla valokuvilla.
Designarkiston työpajassa voi puolestaan suunnitella oman sivun Anttilan kuvastoon.
Ohjelmaan kuuluu myös noin puolen tunnin mittainen arkistokierros, jonka aikana pääsee kurkistamaan Elkan kulissien taakse makasiinitiloihin, joihin asiakkailla ei yleensä ole pääsyä.
Mikkelissä asuu ja työskentelee satoja arkisto- ja tiedonhallinta-alan ammattilaisia. Mikkelissä tehdään myös alan johtavaa tutkimus- ja kehitystyötä sekä tarjotaan tietojärjestelmäpalveluita koko maahan.
Arkistojen päivässä tiedonhallintaan keskittyneen Memory Campus -klusterin ohjelmakoordinaattori Jenna Romppanen kertoo, millaista kehitystyötä Mikkelissä tehdään muun muassa tekoälyn suhteen.
Arkistojen päivä Elkassa lauantaina 7.11. kello 10–14 osoitteessa Tutkijantie 7, Mikkeli (kääntyminen Raviradantieltä).