Turussa pelattava salibandyn Suomen cupin finaalitapahtuma alkoi perjantaina miesten välierillä, ja lauantaiseen cup-loppuotteluun tiensä raivasivat tamperelainen Classic ja seinäjokinen SPV.
Classic kaatoi alkuillan pelissä TPS:n 4–1. Ville Lastikka teki Classicin maaleista kaksi, ja Eetu Sikkinen sekä Nico Salo viimeistelivät kertaalleen. TPS:n maalista vastasi Mikko Hautaniemi.
Cupin puolustava mestari SPV ei antanut divisioonaseura O2-Jyväskylälle mahdollisuuksia, vaikka avauserän jälkeen SPV:n johto olikin vain 3–2. Toisessa erässä SPV karkasi 6–2-johtoon ja päätöserässä se takoi peräti kuusi osumaa, voittaen pelin 12–3. Jukka-Pekka Pelto-Arvo teki SPV:lle kolme maalia.
Ennen miesten loppuottelua lauantaina pelataan naisten finaalipaikasta. Välierissä pelataan ottelut PSS–EräViikingit ja Classic–TPS.