Yhdysvalloissa jääkiekon NHL:ssä Dallas Starsin Roope Hintz pääsi maalinteon makuun, kun joukkueella oli vastassaan Seattle Kraken.
Kraken teki kaksi maalia alkuerässä, ja Dallas siirtyi erän päätteeksi pukuhuoneeseen nuolemaan näppejään.
Toisessa erässä Hintz pääsi tuikkaamaan kiekon maaliin, kun erää oli pelattu lähes seitsemän minuuttia. Noin kahden minuutin päästä suomalainen heilutti jälleen Krakenin verkkoa, tällä kertaa ylivoimalla.
Dallas pääsi tekemään erässä vielä kolmannen maalin. Päätösjaksolla ei maaleja nähty, ja Dallas vei lopulta pelistä 3–2-voiton.
Florida aloitti kirinsä toisessa erässä
Florida Panthers päihitti Toronto Maple Leafsin jatkoajalle venyneessä ottelussa. Voitto irtosi maalein 3–2.
Floridan suomalaiskapteeni Aleksander Barkov oli tekemässä joukkueen kumpaakin varsinaisella peliajalla syntynyttä maalia. Hän laukoi Toronton verkkoon 1–2-kavennusmaalin toisessa erässä ja oli syöttämässä joukkueen tasoitusmaalia kolmannessa erässä.
Panthersin jatkoaikaonnistumisesta vastasi Brandon Montour, joka heilutti Maple Leafsin verkkoa, kun jatkoaikaa oli pelattu lähes kaksi ja puoli minuuttia.
Saros otettiin penkille
Suomalaismaalivahdeilla, Nashville Predatorsin Juuse Saroksella ja Chicago Blackhawksin Kevin Lankisella ei ollut peleissä mukana onnea.
Predators kaatui Tampa Bay Lightningin otteissa maalein 2–6. Saroksen ohi verkkoon pääsi kuusi laukausta. Suomalainen torjui kiekon 24 kertaa.
Saros otettiin pois jäältä kolmannen erän alussa, jolloin häkkiä siirtyi vahtimaan David Rittich. Rittich torjui kaikki maalia kohti tulleet yhdeksän laukausta.
Lankisen edustama Chicago taas sai kyytiä San Jose Sharksilta. Sharks nappasi voiton lukemin 4–1.
Suomalaisvahti päästi neljä maalia ja torjui yhteensä 15 laukausta.
Viime kuussa San Joseen Minnesota Wildista kaupattu Kaapo Kähkönen päästi pelissä yhden maalin. Hän pysäytti 27 laukausta.