Ugandalainen oikeusistuin tuomitsi torstaina uhanalaisen Rafiki-vuorigorillan tappaneen miehen 11 vuodeksi vankeuteen.
Rafiki, joka merkitsee ystävää swahiliksi, oli arviolta 25-vuotias ja laumansa johtaja. Se löydettiin kuolleena viime kuussa Bwindin luonnonpuistosta.
Rafikin tappaja tunnusti surmanneensa gorillan, mutta sanoi eläimen hyökänneen hänen kimppuunsa. Mies tunnusti tappaneensa myös muita eläimiä puiston alueella.
Vuorigorillat ovat erittäin uhanalaisia. Niitä elää tuhatkunta yksilöä Kongon demokraattisessa tasavallassa, Ruandassa ja Ugandassa. Gorillaturismi on tärkeä tulonlähde maille.
– Oikeus toteutui Rafikin kohdalla. Tämän tuomion tulisi toimia pelotteena kaikille niille, jotka tappavat villieläimiä, sanoi Ugandan villieläimistä vastaavan viraston (UWA) johtaja Felix Byamukama.