Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat jatkaneet nousua

Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat ovat kohonneet huhti-kesäkuussa 1,3 prosenttia vuoden takaisesta, kertoo Tilastokeskus. Pääkaupunkiseudulla nousua oli 1,7 prosenttia ja muualla maassa 1,0 prosenttia.

Vuodesta 2015 lähtien vuokrat ovat kohonneet 6 prosenttia. Vuokrat ovat nousseet eniten Helsingissä, Vantaalla, Turussa ja Tampereella. Pienintä vuokrien nousu on ollut Seinäjoella, Kotkassa, Hämeenlinnassa ja Lahdessa.

Vapaarahoitteisissa vuokra-asunnoissa korkein keskivuokrataso on Helsingissä, 21,3 euroa neliömetriltä ja matalin Kouvolassa, 10,9 euroa neliöltä. Viimeisen kuuden kuukauden aikana solmituissa uusissa vuokrasuhteissa yksiön keskimääräinen vuokraneliö maksoi Helsingissä 27,8 euroa, Tampereella 19,3 euroa ja Turussa 18,8 euroa.