Venäjän ja Valko-Venäjän johtajat Vladimir Putin ja Aljaksandr Lukashenka tapaavat tänään Sotshissa Etelä-Venäjällä. Tapaamisesta ennustetaan pitkää.
Kyseessä on työvierailu. Putinin ja Lukashenkan on määrä keskustella muun muassa Valko-Venäjän kansankokouksen sisällöstä.
Lukashenka lupasi kansankokouksessa, että Valko-Venäjällä järjestetään kansanäänestys uudesta perustuslaista ensi vuonna.
Lisäksi tapaamisen asialistalla ovat muun muassa maiden strategisen yhteistyön kehitys ja maiden valtioliiton kehitys, Kreml kertoo. Maat solmivat valtioliitosta vuonna 1999, mutta käytännössä se on ollut olemassa vain paperilla. Putinin epäillään kuitenkin vaativan Lukashenkalta tukensa vastineeksi liiton syventämistä.