Ruotsalainen lastenkirjailija Gunilla Bergström on kuollut, kertoo kustantamo Bok-Makaren AB . Kirjailija muistetaan erityisesti Mikko Mallikas -lastenkirjoistaan.
Bergström kuoli kotonaan sairastettuaan jonkin aikaa.
Uransa alussa Bergström työskenteli toimittajana muun muassa Dagens Nyheter ja Aftonbladet -lehdissä. Esikoisteoksensa hän julkaisi vuonna 1971, ja neljä vuotta myöhemmin hänestä tuli kokoaikaisesti kirjailija.
Mikko Mallikas -kirjoissa kuvataan nimihenkilö Mikon ja tämän isän arkielämää. Kirjoja julkaistiin Bergströmin uran aikana noin 25. Hän kirjoitti myös muita loru- ja satukirjoja.
Bergström sanoi, ettei halunnut tehdä maailmasta söpömpää kuin se on, vaan hän halusi saada lukijan nauramaan.
Rabén & Sjögren -kustantamon johtaja Ann Sköld korostaa Bergströmin pelottomuutta, luovuutta ja kekseliäisyyttä.
– Hän on ollut yksi suurimmista. Kirjailija, taiteilija, nero tavassaan työskennellä tekstin ja kuvan kanssa. Ja erittäin vahva persoona, Sköld sanoo.
Bergström oli kuollessaan 79-vuotia
Mainos: Länsi-Savo
