Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan rehvasteli, kuinka hänellä on hyvät välit sekä Venäjän että Ukrainan presidenttien kanssa. Erdogan pitää rooliaan diplomaattina merkittävänä.
Erdoganin mukaan hän on ainoa johtaja maailmassa, joka kykenee rakentavaan vuoropuheluun niin Vladimir Putinin kuin Volodymyr Zelenskyinkin kanssa.
Erdogan näkee, että hänellä oli keskeinen rooli viljan kuljetussopimuksissa turvallisesti Ukrainasta maailmanmarkkinoille, sekä Venäjän ja Ukrainan välisessä syyskuisessa vankien vaihdoissa.
– Huomenna käymme puhelinkeskustelun Putinin kanssa ja arvioimme viimeisimpiä käänteitä, Erdogan totesi myös.
Venäläislehti RBK muistutti, että Erdogan on toistuvasti puhunut halustaan järjestää Venäjän ja Ukrainan presidenttien tapaaminen.
Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov on vahvistanut, että Putin ja Erdogan puhuvat puhelimessa tänään perjantaina.