Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Helteen lietsomissa metsäpaloissa saanut surmansa toistakymmentä Chilessä

Chilen eteläosissa riehuvien metsäpalojen uhriluku nousi lauantaina jo kuuteentoista, kertoivat viranomaiset. Valtaosa uhreista kirjattiin Concepcionin maakunnassa sijaitsevassa Santa Juanan kaupungissa. Loukkaantuneita on ainakin 24.

Uhrien joukossa oli kaksi helikopterilentäjää, jotka saivat surmansa kun heidän sammutuskopterinsa syöksyi maahan perjantaina iltapäivällä paikallista aikaa. Tämän lisäksi yksi pelastaja on kuollut ja ainakin kahdeksan on loukkaantunut tulipätsejä sammuttaessaan.

Tulipaloja sammuttamaan on komennettu liki 2 300 pelastajaa, joilla on apuaan 75 lentokonetta tai helikopteria.

Etelä-Amerikassa sijaitsevan Chilen viranomaiset ovat julistaneet tulipalojen vuoksi hätätilan useisiin maan keski- ja eteläosien maakuntiin. Chilen presidentti Gabriel Boric on keskeyttänyt lomansa ja aikoo vierailla paloalueella.

Palojen syynä on Chileä kärventävä, paikoitellen yli 40 asteen helle, joka on tehnyt maastosta rutikuivaa.

-----

Juttua on korjattu klo 21.05: Chilen presidentin sukunimi on Boric, ei Boruc.