Venäjän presidentti Vladimir Putin erotti tiistaina yhden läheisimmistä neuvonantajistaan Vladislav Surkovin. Kremlin verkkosivulla kerrottiin, että Surkov on vapautettu virastaan. Sen sijaan ei kerrottu, mikä hänen mahdollinen uusi työnsä olisi.
Viime vuosina Surkov on ollut vastuussa Kremlin Ukrainan-politiikasta. Hän on myös vaalinut läheisiä suhteita Itä-Ukrainan separatisteihin, jotka ovat julistaneet yksipuolisesti kansantasavallat Luhanskin ja Donetskin alueille.
Aiemmin tässä kuussa Ukrainan-politiikka siirrettiin Surkovilta veteraanipoliitikko Dmitri Kozakille, joka on Putinin läheinen liittolainen.
Kremlissä saamansa korkean aseman ansiosta Surkov on ollut mukana muuttamassa Venäjän parlamenttia kumileimasimeksi, vaientamassa mediaa ja vaikeuttamassa opposition toimintaa.