Xamk aloittaa Mikkelissä kaksi uutta liiketalouden tutkintokoulutusta syksyllä 2027.
Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu Xamk aloittaa Mikkelissä kaksi uutta englanninkielistä liiketalouden tutkintokoulutusta. Digital International Business ja International Business Management -koulutukset järjestetään päivätoteutuksina ja niihin on yhteensä 80 aloituspaikkaa.
International Business Management on Xamkin ensimmäinen englanniksi toteutettu maisteritason koulutus. Se on suunnattu korkeakoulututkinnon jo suorittaneille hakijoille, jotka haluavat kehittää osaamistaan kansainvälisen liiketoiminnan, johtamisen ja organisaatioiden kehittämisen tehtävissä.
– Mikkeli tarvitsee kansainvälisiä osaajia ja heille mahdollisuuksia opiskella, työllistyä ja rakentaa tulevaisuuttaan alueella. Uudet koulutukset vahvistavat Mikkelin asemaa kansainvälisenä korkeakoulukaupunkina, sanoo opetuksen vararehtori Katri Ryttyläinen-Korhonen tiedotteessa.
Xamk valmistelee liittymistä Aalto-yliopiston koordinoimaan kansainväliseen Design factory -verkostoon, johon kuuluu korkeakouluja eri puolilta maailmaa. Tavoitteena on hyödyntää verkoston innovaatio-, projektioppimis- ja yritysyhteistyömalleja uusissa kansainvälisissä liiketalouden koulutuksissa sekä laajemmin Xamkin koulutuksessa.
Haku koulutuksiin käynnistyy marraskuussa ja ne ovat mukana myös kevään yhteishaussa. Koulutukset alkavat syksyllä 2027.
Viime aikoina Mikkelissä ja Etelä-Savossa on käyty vilkasta keskustelua alueen korkeakoulutoiminnoista.
Xamkin omistajakaupungit kävivät Lut-yliopiston kanssa neuvotteluja yhteistyön syventämisestä ja jopa fuusiosta. Ne päättyivät syyskuun alkupuolella, kun Lut ilmoitti ettei se haluaa neuvotteluja jatkaa. Maanantaina Länsi-Savo uutisoi, että Lut lopettaa Mikkelistä vesiteknologian maisteriohjelmansa.
Aalto-yliopisto lopetti oman, kauppatieteiden kandidaatintutkintonsa järjestämisen Mikkelissä tänä syksynä.
Juttuun lisätty kello 11.01 että Aalto-yliopiston kauppatieteiden kandidaatintutkinto loppui Mikkelissä tänä syksynä.