Kiinan 13-vuotias uinti-ihme viimeisteli kultaisen hattutemppunsa Aasian kisoissa

Kiinan vasta 13-vuotias uintisensaatio Yu Zidi viimeisteli keskiviikkona hattutemppunsa voittamalla jo kolmannen kultamitalinsa Aasian kisoissa.

Yu ui ylivoimaiseen voittoon naisten 400 metrin sekauinnissa Aasian kisojen ennätysajalla. Hän voitti kisojen kaikki henkilökohtaiset kilpailunsa ylivoimaisesti. Aiemmat ykkössijat tulivat 200 metrin perhosuinnissa ja 200 metrin sekauinnissa.

Lokakuussa 14 vuotta täyttävästä kiinalaisteinistä on helppo povata mitalikandidaattia Los Angelesin 2028 kesäolympialaisiin. Yun voittoaika naisten 400 metrin sekauinnissa oli tämän vuoden neljänneksi paras tulos, ja kiinalaista nopeammin matkan on taittanut kalenterivuoden aikana vain Kanadan Summer McIntosh.

Viime vuonna historiallisen MM-viestimitalin vain 12-vuotiaana uineesta Yusta on tullut myös yksi Japanissa järjestettävien Aasian kisojen ilmiöistä. Kun Yulta kysyttiin alkuviikolla, ovatko haastattelut kisojen hankalin osuus, uimari päästi ujon kikatuksen.

– Minun tekisi joka kerta mieli vain lipua muualle, Yu sanoi.