Venäjä tarttuu epätoivoisiin keinoihin torjua drooneja – erikoinen näky Leninin mausoleumin katolla

Venäjällä on entistä suurempia vaikeuksia torjua ukrainalaisia drooneja suurkaupungeissa.

The Moscow Times kertoo, että Punaisella torilla sijaitsevan Leninin mausoleumin katolle on ilmeistynyt aseistettuja miehiä, joiden tehtävä on ampua alas Moskovaan tulleita drooneja. Asemiehiä on nähty myös Kremlin torneissa, ja rakennusten edustalle on sijoitettu ilmatorjuntakonekivääreillä varustettuja panssariajoneuvoja.

Ukraina on kohdistanut drooni-iskujaan öljynjalostamoiden ja datakeskusten lisäksi Moskovan lentokentille. Moskovan lentoliikenne on toistuvasti ollut suljettuna iskujen vuoksi.

Presidentti Vladimir Putin allekirjoitti viime vuonna lain, jonka nojalla reserviläisiä voidaan värvätä droonintorjuntaan Venäjällä.

Leninin mausoleumi on Neuvostoliiton ja bolševikkipuolueen perustajan Vladimir Leninin hautamuistomerkki. Neuvostoliiton aikana se toimi myös korokkeena, jolta maan johto vastaanotti sotilasparaateja.

Leninin ruumis on palsamoituna näytillä mausoleumissa.